Serwis manusite.pl wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli rozumiesz i akceptujesz takie działanie, prosimy o kliknięcie poniższego przycisku.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, kliknij tutaj lub wyszukaj "Polityka cookies" w menu Serwis.

Kliknij, żeby zablokować okno. Kliknij dwa razy, żeby odblokować

Login

Hasło

Przypomnienie hasła
Szybka rejestracja

Dlaczego nie piszemy "ManU"?

Kwestia skrótu nazwy Manchesteru United wzbudza wśród kibiców wiele dyskucji. Jedni mówią Man Utd, drudzy MU, jeszcze inni używają ascetycznej formy United. Złośliwi i najbardziej wtajemniczeni posługują się również skrótem Man U, który z różnych względów jest obraźliwy zarówno dla fanów, jak i piłkarzy Czerwonych Diabłów.

Duncan Edwards to jeden z piłkarzy zaliczany do legendarnych dzieciaków Busby'ego. Ale zanim tworzył legendę Manchesteru, był świetnie zapowiadającym się juniorem, który uczęszczał do szkoły w Dudely - sferze wpływów West Bromwich Albion. Ale wielki talent zwrócił uwagę szperaczy MU równie szybko i między obydwoma klubami rozgorzała wojna o piłkarza. Doszło do niespotykanej jak na lata 50. sytuacji, gdy lokalne gazety prowadziły kampanię na rzecz przejścia gracza do WBA. Jednak ku zgorszeniu wszystkich Edwards wybrał Manchester i od tamtej pory w starciach z West Browmich miał zawsze pod górkę. Z trybun pod jego adresem padało najczęściej słowo "traitor" (zdrajca). W końcu po roku 1958 kibice WBA ułożyli piosenkę na "cześć" piłkarza, która brzmiała: "Duncan Edwards is manure, rotting in his grave, man you are manure—rotting in your grave".

Słowo "manure" (czytamy manju:r) znaczy ni mniej, ni więcej: gnój bądź obornik. A przywodzi na myśl właśnie drużynę United członem Man U. Całość można przetłumaczyć jako: Duncan Edwards to gnój gnijący w grobie. Człowieku, jesteś zwykłym gnojem i gnijesz w grobie" Niezbyt wyszukane, prawda? Szczególnie, że słowo manure oraz grave nabrały upiornego wrażenia (bo były pisane, by je wywołać) po monachijskiej katastrofie 6 lutego 1958 r., która pochłonęła życie ośmiu piłkarzy MU, w tym samego Duncana Edwardsa. Fanów WBA spotkała za to zasłużona kara. Po meczu w sezonie 1964-65 doszło do bitwy między fanami obu drużyn. Na Scoreboard End kibice WBA musieli salwować się ucieczką. Ale upiorna piosenka dopiero rozpoczynała swoją karierę...

Przyśpiewka ulegała doskonaleniu. Fani WBA, niepomni nieprzyjemnych doświadczeń, często dodawali przed nią: "Who's that lying in the aircraft" ("Kto tam leży w samolocie?"), aby nawiązanie do monachijskiej tragedii było jeszcze bardziej czytelne. Kibice krzyczeli tak, aby slogan do złudzenia przypominał element dopingu Red Devils: "Who's that team we call United".

Okrzyk podchwycili w szczególności fani Milwall. Mecze między ich klubem a MU ogłoszono w angielskiej prasie jako "wojnę stulecia". Godziny spotkań wyznaczano na 11:00 przed południem, a policja próbowała zapobiec próbom kupowania... biletów kolejowych przez kibiców obu drużyn, którzy zamierzali udać się na mecz wyjazdowy. Oczywiście w ramach obelgi kibice Milwall często używali Man U, co w tamtym okresie było stosowane przez większość fanów drużyn przyjezdnych. Sformułowanie to doprowadzało fanów do białej gorączki. Po jednym z meczów doszło do prawdziwej eskalacji konfliktu - w zamieszkach brało udział kilkanaście tysięcy fanów.

Podobne działanie na fanów Man Utd miała przyśpiewka wymyślona przez fanów Leeds United i Liverpoolu. Tutaj sympatycy rywali również nie znali litości i podczas meczów z Czerwonymi Diabłami śpiewali: Man U Never Intended Coming Home, co nawiązywało wprost do tragedii monachijskiej (pierwsze litery sloganu tworzą wyraz MUNICH - po angielsku Monachium). Inna wersja to: Man U Man U went on a plane, Man U Man U never came back again. Obecnie sformułowanie "Man U" w sensie negatywnym wyszła już właściwie z użycia.

Chociaż niektórych drażni aż do teraz. Kiedy Teddy Sheringham trafiał do Manchesteru i przypadkiem użył w oficjalnej wypowiedzi nieszczęsnego "Man U", spotkał się z reprymendą Aleksa Fergusona. Ale obecnie większość kibiców Man U, pardon Manchester United vel Man Utd vel MU vel United, zdaje się o tym nie pamiętać...

Autor: Evra3
18 lipca 2009, 18:46

Przeczytano 47872 razy (3. miejsce)

OCENA NEWSA

- 4.6/5 [5 głosów]

31 KOMENTARZY DO WIADOMOŚCI

 
Uwaga!
Komentarze pojawiające się w serwisie manusite.pl są własnością ich autorów. Serwis manusite.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Wszelkie zdjęcia w wiadomościach, bądź serwisie są własnością ich prawowitych właścicieli. Serwis manusite.pl w żaden sposób nie rości sobie do nich jakikolwiek praw.

najlepsze

#31 czerwonediably

użytkownik zbanowany

23 lipca 2009, 14:23

Nigdy nie pisze "Man U" tylko teraz wyjątek :)

#30 RocknRolla

22 lipca 2009, 23:48

No, więc dzieciaczki, zapamiętajcie to chociaż.

#29 kuksao

22 lipca 2009, 20:57

muszę pamiętać żeby tak nie pisać, bo zdarzalo mi się to często. Od dzisiaj będe pisał Man Utd. !

#28 rafalek4

użytkownik zbanowany

22 lipca 2009, 13:46

ja nigdy nie pisałem manU . oby wszyscy to zapamiętali :):P

#27 Lyzw

22 lipca 2009, 12:21

była tragedia na Hillsbrouh w 89, z której angielscy fani MU się nabijali i było Heysel w 85 i owszem w Anglii się nabijali z tego... po tragedii w Hillsbrough zmienili przepisy odnośnie stadionów(likwidacja miejsc stojących, ogrodzeń itp.)

#26 MaGiK1990

Współpracownik

21 lipca 2009, 12:34

mam nadzieję, że wszyscy przeczytają ten tekst i nigdy nie użyją owego skrótu.

#25 Pavone

użytkownik zbanowany

21 lipca 2009, 11:40

"A o Liverpool się nie martwcie, bo w ostatnim meczu przegrali z Rapidem Wiedeń 0:1 w prawie kompletnym pierwszym składzie xDDDDDDD"

Cavalieri, Insua, Carragher, Sanchez Ayala, Degen, Babel, Gerrard (c), Plessis, El Zhar, Nemeth, Voronin.

Nie ma to jak prawie kompletny skład. Ale cóż, Twój wiek trochę wyjaśnia.

Tragedia na The Kop ? Mógłby ktoś przybliżyć, bo to chyba jakaś nowość jest.

#24 julka7

21 lipca 2009, 10:44

Dobrze, ze ten artykul zostal napisany. Mam nadzieje, ze wiekszosc wezmie sobie to do serca i zastanowi sie zanim napisze "ManU". Poprostu uzywajmy United, MU, ManUtd lub poprostu Manchester United.

#23 Man maniak

II komentator sezonu 2006/07

21 lipca 2009, 09:51

Manusite to jest jeden wyraz, więc nie można go uznać jako obrazy. Gdyby strona nazywała się www.manu.pl to by było już coś nie tak. Choć rzeczywiście może to być drażniące, zwłaszcza, że na żadnej inne stronie internetowej człon "manu" się nie pojawia.

#22 Lyzw

21 lipca 2009, 08:03

a fani MU to się z Heysel i Hillsbrough nie nabijali?

#21 Cristiano_Rona...

21 lipca 2009, 00:58

"Przy okazji chcę wam pogratulować drugiego miejsca w lidze w nadchodzącym sezonie, bo Chelsea was zmiecie" ---> ten to mnie rozśmieszył! haha zobaczymy co powiesz cwaniaczku w maju 2010!

#20 stavros_84

21 lipca 2009, 00:43

Anglicy twierdzą że skrót Man U używają tak jakby sezonowi kibice United. Dla nich to albo Man United albo United

#19 toniu

20 lipca 2009, 23:23

Nigdy o tym nie slyszalem :D ciekawe...lecz hmm jak sie ta stronka nazywa ?
MANUsite.pl no to jak to jest ? :D

#18 ChelseaLondyn4...

20 lipca 2009, 23:16

Witam, jestem tu nowy.
Jak widać, jestem kibicem Chelsea, ale postanowiłem się wypowiedzieć na ten temat.

Sam używam formy "ManU" ale tak szczerze - nigdy nie sądziłem, że ona może być obraźliwa. Używam jej dlatego, że najwygodniej mi się ją pisze. Mimo to, nie zrezygnuję z używania formy "ManU" ponieważ jest jak już mowiłem wygodna.

Przy okazji chcę wam pogratulować drugiego miejsca w lidze w nadchodzącym sezonie, bo Chelsea was zmiecie ;]

A o Liverpool się nie martwcie, bo w ostatnim meczu przegrali z Rapidem Wiedeń 0:1 w prawie kompletnym pierwszym składzie xDDDDDDD

You'll Never Win Again XDDDD BUHHAHAHA


Chelsea 4 Ever :P


I chciałym dodać, że przykro mi z powodu odejścia Teveza, bo to był jedynen z dwóch diabłów, których lubiłem, drugim jest Berba. A teraz Tevez poszedł się psić do ManCIOTY, którzy będą 15 w lidze w tym sezonie, i kij!

#17 koradi

20 lipca 2009, 18:16

A tu tekst inaczej sformulowany o pochodzeniu wyraż☺enia "Man U"

" 'ManU' nie jest określeniem, jakim nazywają siebie fani United.
Jest ono używane tylko przez innych kibiców jako całkowita obraza
dla naszego klubu. 'U' jest używane przez fanów przeciwnych drużyn
w znaczeniu 'You' ('ty'). Wczesnym przykładem użycia tego jest
przyśpiewka fanów West Brom: "Duncan Edwards is manure, rotting
in his grave, man you are manure, rotting in your grave" czyli:
'Duncan Edwards jest gnojem, gnije w swoim grobie, jesteś gnojem,
gnijesz w swoim grobie'. Określenie 'ManU' pochodzi z piosenki
obrażającej zmarłego Duncana Edwardsa.

Fani Liverpoolu i Leeds przerobili przyśpiewkę tak, by obrażała wszystkich,
którzy zginęli w katastrofie w Monachium.
"Man U Man U went on a plane Man U Man U never come back again"
czyli 'Hej wy (Man U), hej wy, lecieliście samolotem, hej wy, hej wy, nigdy nie wrócicie z powrotem'
i
"Man U Never Intended Coming Home" czyli 'Hej wy, nigdy nie będzie wam dane wrócić do domu'
(jeśli weźmiemy pierwsze litery angielskich słów, otrzymamy słowo MUNICH - Monachium).
Mam nadzieję, że upewni Was to, iż nazywanie klubu 'ManU' jest dla niego obrazą, zwłaszcza dla starszych kibiców, i używanie tego terminu przez fanów United jest haniebne. Mam także nadzieję, że to spojrzenie i przypomnienie sobie naszej historii pomoże w naprawieniu nieporozumień i wyeliminowaniu tego słowa z użycia wśród fanów Manchesteru United. "

#16 Matheo7

Komentator Stycznia i Czerwca

20 lipca 2009, 11:16

Ciekawy tekst, nawet o tym nie wiedziałem. Ale kibice WBA nie mieli za grosz kultury "wyśmiewać się z tragedii w Munachium, albo z Duncana.i

#15 Man13b

20 lipca 2009, 11:08

Ja też nigdy nie używam "ManU"

#14 wojt91

Komentator Listopada

20 lipca 2009, 09:00

Denne przyśpiewki o klubie to jeszcze nic.
Nigdy nie zrozumiem jak można naśmiewać się z ludzkiej tragedii? Cierpieli nie tylko zawodnicy United ale ich rodziny i przyjaciele jak czlowiekowi może przejść przed gardło "Man U Man U went on a plane, Man U Man U never came back again"
to chamstwo poniżej krytyki. Niewiarygodne wbiło mnie w krzesło, ale to jest człowiek...

#13 FanaticMU1878

20 lipca 2009, 07:54

dobrze wiedzieć na czym się stoi :D

#12 Maxi06

20 lipca 2009, 07:52

Szeryf---> Bo manusite.pl lepiej brami niż tam jakieś 'unitedsite' czy tam 'manutdsite'.

#11 Maxi06

20 lipca 2009, 07:50

Ja nigdy nie pisze 'ManU'

#10 KubaNr11

20 lipca 2009, 07:43

Ale to trzeba być ch..em żeby się śmiać z takiej katastrofy. Nie chodzi tu nawet o to że byli to pilkarze Naszego United, ale ludzie.

#9 vegeta888

19 lipca 2009, 22:37

Szczerze powiem że czekałem aż ktoś napiszę artykuł o tym , i doczekałem się, za co bardzo dziękuję! :) Dobrze że nareszcie ktoś "oficjalnie" to załatwił , a jeszcze jedno , ci wredni poolczycy , naśmiewają się z katastrofy w Monachium , ale my nie śmiejemy się z tej ich tragedii na The Kop , widać jacy są fani United , a jacy L'pool'u:P

#8 nessa60

19 lipca 2009, 21:27

dobrze, że to zostało wyjaśnione, bo nie każdy sobie jak dało się zauważyć zdawał z tego sprawy:P

#7 Karmel07

19 lipca 2009, 19:45

No tak, większość wie, że ten skrót jest obraźliwy... Szczerze to mi kiedyś się też wyrwało z tym skrótem:P, ale to tak odruchowo jakoś...

#6 HaIPeHaOPe

19 lipca 2009, 13:18

Aershis Akare - no tak, ale może dla kogoś wygodniej mówić Manu niż Man United? To działa na tej samej zasadzie. Co prawda ja mówię po prostu 'United', ale moi niektórzy znajomi (fajni innych klubów) mówią Manu.

#5 10rooney10

19 lipca 2009, 13:02

ja już to razu pewnego wyjaśniłem w komentach :)

#4 ozgur

19 lipca 2009, 11:06

Ja tego nie stosuje. jakoś lubię mówić United, wtedy czuję się dumny :) że jest taki klub w Manchesterze co nazwę ma United. To nie byle jaki klub bo najlepszy i z gronem najlepszych fanów. Mnie to nie obraża jak ktoś mówi "Man U" ale wiem, że tak nie powinno się mówić.

#3 Aershis Akare

19 lipca 2009, 10:31

kuba - po prostu Manusite brzmi lepiej niż np. "Manutdsite". ;)

#2 -Badurka-

18 lipca 2009, 23:50

@kuba7utd
dobrze zauważyłeś ;P też o tym pomyślałem czytając ten tekst ale nie chce kopiować lub się powtarzać po kimś. Może ktoś odpisze na to pytanie ;P :D

#1 kuba7utd

18 lipca 2009, 20:36

Tak, ja dowiedziałem się o tym nie dawno i akurat o tych nowinkach śp. Duncana Edwardsa nie wiedziałem. Jesli jesteśmy w swoim srodowisku (forum, komentarze) to nie powinno być aż takiej dygresji np "widać jaki kibic" lub "nie jesteś kibicem MU", wiadomo chyba ze każdy jest najwierzniejszym fanem United?

Tez jak dla mnie jest zastanawiająca nazwa strony MANUsite?

manusite.pl © 2005-2013, wszelkie prawa zastrzeżone Manchester United Forum Manchester United Do góry

Wszelkie zdjęcia są własnością ich prawowitych właścicieli. Serwis manusite.pl w żaden sposób nie rości sobie do nich jakikolwiek praw.